Kanada pasaportu Yabancı ülkelere seyahat için Kanada vatandaşlarına verilen belgedir. Gerekirse yurt dışında Kanada konsolosluk görevlilerinin yardımı ile güvence sürecini kolaylaştırmak, uluslararası seyahat amacıyla Kanada vatandaşlarına ve Yurtdışında pasaport sahibinin korunmasını talep edilebilir. Bir Kanada pasaportu, Kanada içinde Kanada vatandaşlığının birincil kanıtı değildir ve bu nedenle bir vatandaşlık belgesi, bir sürücü belgesi veya kimlik kartı almak amacıyla kullanılamaz.

Tüm Kanada pasaportu Pasaport Kanada Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı özel bir şube tarafından verilir ve beş yıl için geçerlidir. Pasaportlar üç yaşın altındaki çocuklar için üç yıl için geçerlidir. Temmuz 2009 itibariyle, Kanadalıların% 56.2’si geçerli bir Kanada pasaportu almışlardır. Pasaport vatandaşa ait olmasına rağmen tüm pasaportlar Kanada Hükümetine aittir.

7 Nisan 2010’da, Kanada hükümeti elektronik pasaport veya e-pasaportu (Biyometrik pasaport) 2012 yılında Kanada vatandaşlarına verileceğini açıkladı. E-pasaport kullanmak; Kanada’nın uluslararası standartları takip etmek ve uluslararası seyahat kolaylığı sağlayacaktır. Aynı zamanda 10 yıllık geçerlilik süresi seçeneği sunacaktır. E-pasaport taşıyıcısının adı, cinsiyeti ve doğum tarihi ve yeri ve pasaport sahibinin yüzünün bir dijital portresi kodlanarak elektronik bir çipte olacaktır.

Kanada Pasaportunun Avantajları nelerdir

Kanada pasaportlarının serisi İngilizce ve Fransızca olarak Kanada’nın iki resmi dilinde basılır. Standart pasa

port, ancak 24 sayfa içerir fakat ek bir ücret ödeyerek 48 sayfa olarak verilebilir.

Pasaportun yeni güvenlik özellikleri 2001 yılından bu yana artan sıklıkta eklendi. UV görüntüleri, filigran ve diğer detaylar, Microprinting, holografik görüntü, fotoğraf sayfasına özellikle uygulanmıştır. Buna ek olarak, sahibinin dijital fotoğrafı şimdi pasaport sayfasının üzerine doğrudan basılmaktadır.

Kanada, 1 Temmuz 2013 itibaren Kanada vatandaşlarına elektronik pasaport veya e-pasaport vermeye başlamıştır.

Kanada vatandaşları ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın yanı sıra Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke) vizesiz seyahat edebilmektedirler.

 

Amerika Birleşik Devletlerine Vizesiz erişim hakkını sağlaması

Daha önce Kanadalılar fotoğraflı kimlik belgesi (bir sürücü belgesi veya il sağlık kartı gibi) ve bir form ile birlikte nüfus cüzdanı (veya Kanada vatandaşlığının diğer kanıtı) sunarak Amerika Birleşik Devletlerine vizesiz girebiliyorlardı.

Amerika Birleşik Devletleri Batı Yarımküre Seyahat Girişimi kapsamında 23 Ocak 2007’den itibaren hava yoluyla ABD’ye giren tüm Kanadalılar geçerli bir pasaport veya NEXUS kartı sunmak zorundadırlar. 1 Haziran 2009’a kadar tüm Kanada vatandaşları (16 yaşında veya daha büyük) bir pasaport, NEXUS kartı ya da kara ya da deniz yolu ile ABD’ye girmek için sürücü ehliyeti gerektirir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu’na göre Kanada vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 172 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Kanada vatandaşları Dünya’da seyahat özgürlüğü açısından 6. sırada yer almaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir